Historia
Okolica zamieszkana była w okresie prehistorycznym, o czym mówią wykopaliska oraz grodzisko przy jeziorze Przywidzkim.
Od 1311 r. Przywidz należy do wójtostwa tczewskiego. Dobra przywidzkie bardzo często zmieniały właścicieli.
Po pokoju toruńskim wieś należała do biskupów kujawskich. W XVI wieku należała do Przywidzkich. Przed reformacją istniał tu kościół rzymsko-katolicki, zapewne pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny. Stał na wzgórzu, gdzie obecnie jest cmentarz.
W 1920, po powstaniu odrodzonego państwa polskiego, Przywidz znalazł się poza jego granicami: został włączony do utworzonego Wolnego Miasta Gdańska. Na terenie gminy funkcjonowały wówczas cztery przejścia graniczne: w Suchej Hucie, Szponie, Trzepowie oraz Roztoce. W tym czasie mieszkańcy Gdańska "odkryli" wypoczynek w Mariensee - taką nazwę nosił Przywidz. Został on wówczas okrzyknięty "powietrznym kurortem" oraz "Małym Sopotem".
W 1924 roku Senat Wolnego Miasta Gdańska zlecił budowę w miejscowości Przywidz Polskiego Schroniska Młodzieżowego. Przybytek o bogatej historii przedwojennej, intensywnie wykorzystywany przez młodzież polską z terenu WMG. Budynek składał się z trzech oddzielnych pomieszczeń: Izby Narciarskiej, Izby Dziewczęcej oraz Izby Zielonej. Schronisko dysponowało 60 miejscami noclegowymi, 130 kocami, agregatem prądotwórczym (!!!), piecami ogrzewającymi budynek oraz służącymi do przyrządzania posiłków. Pod koniec sierpnia 1939 roku młodzież polska znajdująca się w schronisku została napadnięta
Po drugiej wojnie światowej, gdy Gdańsk wraz z okolicami wrócił do Polski, Przywidz, dzięki swojemu usytuowaniu nad jeziorem i pośród lasów, ponownie stał się miejscem wypoczynku weekendowego dla gdańszczan, jak również destynacją turystyki kolonijnej oraz wczasów pracowniczych.
A teraz odpowiedź na pytanie: dlaczego Wzgórza Mestwina?
W dokumencie z 1294 r. mowa jest o nadaniu przez księcia pomorskiego Mestwina II majątków Przywidz (wraz z miejscowością Gromadzin, Trzepowo i Klonowo) zakonowi cystersów z Eldeny. Nadanie to potwierdził król Władysław Łokietek w 1328 roku. Stąd też nie mogliśmy inaczej nazwać obszaru, na którym sprzedajemy nieruchomości.
Kalendarium:
1294 r. - nadanie przez księcia pomorskiego Mestwina II majątków Przywidz
1311 r. - Przywidz należy do wójtostwa tczewskiego
1699 r. - właścicielem Przywidza był generał major Caden Trzciński
1899 r. - właścicielem Przywidza zostaje dyrektor fabryki Paweł Gross z Czerska
1906 r. - posiadłość staje się dominium państwowym
1920 r. - Przywidz jest częścią Wolnego Miasta Gdańska
1924 r. - powstanie Polskiego Schroniska Młodzieżowego w Przywidzu